Daj Się Poznać 2016 – PODSUMOWANIE

To już mój ostatni post dotyczący aplikacji którą tworzyłem przez 3 miesiące. Czas zleciał bardzo szybko ale wiem na pewno że wykorzystałem go dobrze ponieważ sporo się nauczyłem 🙂
Ten post ma na celu podsumowanie mojej pracy, ale głównie będę pisał tutaj o moich przemyśleniach i doświadczeniu, które zdobyłem. Zaczynamy 😉

Planowanie

Zdałem sobie sprawę, że na wszystko trzeba mieć plan, żeby praca którą wykonujemy miała jak najlepsze efekty. Trzeba poświęcić nawet kilka dni na przemyślenie i wypisanie sobie założeń, tematów do poruszenia i wyznaczenie tego co chcemy w projekcie osiągnąć. Odniosę to co piszę do moich postów na tym blogu.
Na samym początku zacząłem tworzyć pewnego rodzaju tutoriale, chciałem skupić się na wielu rzeczach technicznych opierających się o WCF, WebAPI. Co prawda nie są mi to zupełnie obce rzeczy ponieważ coś tam już wcześniej w tym robiłem, ale szybko przekonałem się jak dużo czasu zajmuje przygotowanie się do napisania merytorycznego postu. Zabierało mi to naprawdę dużo czasu.
Po drugie tak naprawdę nie czuję się jeszcze, że jestem osobą która powinna pisać o architektórach z którymi miała mało do czynienia. Mam tu na myśli to że nie mam za wiele do powiedzenia od siebie w wielu tematach ponieważ nie mam jeszcze dużego doświadczenia. Dlatego pisanie takich postów pod tym względem wydaje mi się nieco wybrakowane.
Mimo tego że bardzo lubiłem przygotowywać się do postów technicznych ponieważ sporo się przy tym uczyłem zdałem sobie sprawę że wolałbym pisać ten blog w innym stylu. Zdecydowałem że lepiej będzie jak skupię się stricte na tym co obecnie robię, opiszę to, przedstawie swój plan i pokażę swój pomysł. Podsumowując dobrze ułożony plan czy to odnośnie aplikacji czy wpisów na blogu na pewno by mi pomógł.

Czas

Mamy go tak mało! Dopiero pracując na pełen etat zdałem sobie sprawę jak jest cenny, jak bardzo mi go brakuje i jak szybko mija.
Tutaj można odnieść się do poprzedniego akapitu, gdzie napisałem o planowaniu. Generalnie dobre zagospodarowanie czasu jest podstawą, nie tylko w kwestii tworzenia projektu ale przede wszystkim w życiu. Po drugie to jak wykorzystujemy swój czas jest najważniejsze i gra tu kluczową rolę. Mam na myśli co robimy, tracimy czas, czy każdego dnia rozwijamy się, dbamy o swoje zdrowie wykonując różne aktywności fizyczne i spędzamy go z najbliższymi.
Wracając do samego konkursu i bloga, nie sądziłem że napisanie postu zajmuje tyle czasu O_o. Teraz mam większy szacunek do ludzi udostępniających jakieś treści nieodpłatnie, doceniam ich wysiłek który wkładają w napisanie czegoś, czy nagranie jakiegoś filmiku, zawsze staram się dać łapkę w górę jeżeli tylko taki filmik czy inna forma przekazu wiedzy mi w czymś pomogła. Na pewno jest to miłe jak ktoś docenia twoją pracę i też na pewno motywuje do dalszych działań.

Wiedza

Tutaj chciałbym tylko powiedzieć, że robienie różnych projektów bardzo POMAGA w rozwoju.
Angażując nasz mózg podczas nauki w sposób bardziej kreatywny na pewno pomaga w lepszym zrozumieniu tematu ale też i w zapamiętaniu na dłuższy czas.
Kucie rzeczy które mnie nie interesowały żeby zaliczyć jakiś egzamin czy sprawdzian tak naprawdę sprowadzało się do czytania w kółko z kartki różnych pojęć i powtarzania ich. Dlatego już po tygodniu nic z tego nie pamiętałem. Dzieje się tak dlatego że nauka była bardzo monotonna i czysto teoretyczna. Pominę już to że materiał który przyswajałem nie interesował mnie.
Jeżeli uczymy się to co nam się podoba czyli to co chcemy wiedzieć i co na pewno nam się przyda warto angażować różne zmysły ponieważ to one tak naprawdę sprawiają że zapamiętujemy lepiej i o wiele łatwiej.
Podam taki przykład pisząc jakiś techniczny post na blogu czegoś nie wiemy – zaglądamy do internetu, czytamy, czytamy i.. powiedzmy że coś już tam wiemy, teraz tylko musimy jakoś uporządkować swoją wiedzę, żeby przekazać ją do przeglądarki. Znacznie więcej zapamiętamy jeżeli będziemy chcieli się podzielić naszą wiedzą z innymi. Angażuje to nasz mózg w inny sposób, pomijając już to że jeżeli w przyszłości będziemy potrzebowali sobie przypomnieć to co pisaliśmy kiedyś na blogu będzie znacznie łatwiej przypomnieć sobie tą chwilę jak poświęciliśmy kilka godzin na wertowanie artykułów w internecie a potem napisaliśmy o tym na swoim blogu. A nawet jak nie pamiętamy wracając do swojego postu na blogu bardzo szybko sobie to przypomnimy.
Podsumowując chciałem napisać że jest wiele sposobów na naukę i uważam że najlepiej uczymy się ucząc, pomagając, przekazując wiedzę zwał jak zwał innym. Czy to poprzez pomoc na forach programistycznych a nawet zadawanie pytań! czy to poprzez pisanie bloga czy robienie własnych projektów.

Bałagan

Pisząc SmileTable w miarę dbałem o porządek. Jednakże kodu przybywało coraz więcej i więcej, czasu było coraz mniej i zrobił się jeden wielki bałagan. Czy to w js czy to w stylach czy nawet w c#. Sporo mam do refraktoryzacji, bo wstyd by mi było zostawić taki kod na githubie. Tutaj mam takie wnioski że warto już od samego początku robić wszystko tak jak ma być, bo odkładając to na później i później, wracając do kodu nie pamiętałem już co miałem gdzie przenieść, co zmienić. Wymagało to ode mnie poświęcenia dodatkowego czasu na przypomnienie sobie jak co działa, przedabagowaniu gdzie był problem.

Czy było warto ?

Tak Tak Tak!
Ten konkurs dał mi sporo korzyści. Po pierwsze przekonałem się że prowadzenie bloga jest czymś bardzo fajnym i przyjemnym, czymś do czegoś na pewno wrócę.
Po drugie miałem motywacje do pracy, ponieważ powiedziałem sobie że ukończę ten konkurs. Po trzecie po raz kolejny udowodniłem sobie że potrafię, że jestem w stanie zrobić to co sobie założyłem, a to jest bardzo ważne.
Poza tym bardzo lubię programować dlatego świetnie się bawiłem. To mój pierwszy konkurs programistyczny, i żałuję że tak późno zajarałem się programowaniem bo jest to coś niesamowitego, coś co na pewno chcę dalej rozwijać bo sprawia mi to ogromną przyjemność.

Dzięki Maciej za zorganizowanie fajnego konkursu, a wszystkim życzę powodzenia przy wyłanianiu zwycięzców!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s